Czy można za darmo odkryć swoje prawdziwe źródła motywacji?
Co mnie motywuje? – To pytanie zadajemy sobie bardzo często i w różnych kontekstach. Nic dziwnego. Czujemy, że znając swoje źródła motywacji, w końcu wszystko ustawimy jak należy. W końcu wszystko zacznie wyglądać tak, jak powinno. I jest w tym sporo prawdy.
Gdy odpowiesz sobie na pytanie, gdzie leżą źródła twojej motywacji, a następnie wykorzystasz tę wiedzę do podejmowania decyzji (prywatnych i biznesowych), to masz pewność, że będą one dobre i osiągniesz satysfakcję oraz skuteczność.
Pokażę ci trzy sposoby, jak odkryć źródła swojej wewnętrznej motywacji. To twoje paliwo, które napędza ciebie we wszystkich obszarach, dlatego nie ma znaczenia, czy zastanawiasz się:
- jak zmotywować się do pracy
- jak zmotywować się do ćwiczeń
- co motywuje mnie do życia
Każdy z nas ma inaczej, stąd brak jednej uniwersalnej odpowiedzi. Za to gwarantuję ci, że jeśli podejdziesz do tego na poważnie, to odpowiedź którą uzyskasz, może być bardzo precyzyjna!
Autoanaliza prawdziwych źródeł motywacji
Przypomnij sobie sytuacje w których czujesz, że czas się zatrzymuje, że to co robisz absolutnie ciebie pochłania. Czujesz – tak! – do tego jestem stworzona! Do tego jestem stworzony! To mieszanka pełnego zaangażowania, entuzjazmu i ekscytacji. Wiele lat temu psycholog o charakterystycznym choć trudnym do zapamiętania nazwisku – Mihály Csíkszentmihályi – nazwał to stanem FLOW, uniesieniem, uskrzydleniem.
Wypisz te sytuacje. Snuj swobodne skojarzenia. Nie oceniaj, czy coś jest dobre, czy na pewno jest właściwe. Pozwól sobie na pełną otwartość wobec siebie i wszystkiego, co przyjdzie ci na myśl. Liczą się tylko te sytuacje i wydarzenia, w których czujesz – to jestem na 100% ja, to jestem właśnie ja, czuję uniesienie!
Tę listę możesz robić przez kilka minut albo kilka dni. Ważna jest jakość, nie szybkość Masz ją? Przyjrzyj się teraz tym sytuacjom i spróbuj wskazać, co powoduje, że tak dobrze się czujesz i tak produktywnie postępujesz w każdej z nich.
Przykład 1 – źródła motywacji w wolontariacie
Działalność w wolontariacie to na 100% ty?
Co tak naprawdę sprawia ci przyjemność?
Pomaganie innym (motywator Idealizm)? A może koordynujesz działania i podejmujesz decyzje, bo masz kierowniczą funkcję (motywator Władza)? Może to, że masz dużo kontaktu z innymi ludźmi (motywator Kontakty Społeczne)? A może wszystkie z nich?
Przykład 2 – źródła motywacji w korporacji
Robisz karierę w solidnej korpo? I robisz to z autentyczną przyjemnością?
Masz poczucie czuję, że żyję. Ale co, tak naprawdę, to powoduje?
Dobry służbowy samochód lub prestiż firmy (motywator Status)? Czy masz jasno określoną ścieżkę awansu i pniesz się do góry (motywator Władza)? Albo czujesz się bezpiecznie, bo to przecież solidna firma i nic jej nie zagrozi (motywator Spokój)?
Co jest celem tego ćwiczenia?
Odkrycie tego, co tak naprawdę powoduje, że w pewnych sytuacjach uruchamiasz się. Z którego wewnętrznego źródła czerpiesz? Co, na najbardziej podstawowym poziomie, motywuje ciebie i sprawia, że w pełni angażujesz się?
Zalety
To najprostsza metoda i wymaga najmniejszych nakładów – możesz to zrobić nawet teraz, nie potrzebujesz nic oprócz wolnego czasu, kartki i długopisu. Nikogo w to nie angażujesz i nic cię to nie kosztuje.
Ograniczenia
Niestety ma też swoje ograniczenia – jest bardzo subiektywna, trudno będzie ci wyjść poza sposób myślenia, który prawdopodobnie pielęgnujesz od lat. Możesz uważać, że czegoś chcesz, bo tak wypada, albo uważać, że zatracasz się w jakiejś czynności, tylko dlatego, że ktoś znaczący kiedyś powiedział: (tu wstaw swoje imię) właśnie do tego jesteś stworzona / stworzony!
Perspektywa innych ludzi i twój stan flow
Jak obejść ograniczenia autoanalizy? Musisz zyskać zewnętrzną perspektywę. Zamiast samemu odpowiadać na pytanie – kiedy się uruchamiasz, kiedy jesteś w stanie flow – zapytaj o to innych. Kiedy widzą twoje pełne zaangażowanie? W jakich sytuacjach mają wrażenie, że pokazujesz swój pełny potencjał? Albo przeciwnie – kiedy szczególnie widzą, że coś jest wbrew tobie.
Przykład 1
Gdy zapytasz swojego przełożonego, możesz usłyszeć:
Widzę, że zdecydowanie bardziej angażujesz się w działania, które możesz robić samodzielnie. A gdy jest jakiś projekt zespołowy, praca w grupie, burza mózgów, ty wtedy gaśniesz.
Co może być przyczyną? Chęć samodzielnego działania (motywator Niezależność) lub przyjemność czerpana z małej ilość kontaktów z innymi ludźmi (niski motywator Kontakty Społeczne). A może to twój perfekcjonizm i poczucie, że nikt nie zrobi tego tak dobrze jak ty, dlatego musisz robić wszystko od początku do końca (motywator Uznanie).
Przykład 2
Twoi znajomi mogą powiedzieć coś takiego:
W twoich oczach pojawia się iskra, gdy możesz coś upiększyć – rysować, malować, zestawiać kolory, doradzać w doborze ubrań czy wystroju wnętrz. Zwracasz uwagę na estetyczne detale, których inni nawet nie widzą (motywator Piękno). Poza tym widzimy, że gdy tylko trzeba coś zaplanować i zorganizować, zrobić tak, żeby był ład i porządek, to wtedy wstępuje w ciebie energia (motywator Porządek)!
Co ma być efektem tych rozmów?
Inni ludzie wskazują, kiedy z przyjemnością wchodzisz na wysokie obroty. Przywołują konkretne wydarzenia i sytuacje. Twoją rolą jest odkrycie tego, co tak naprawdę wywołuje tę energię – czyli odkrycie wewnętrznych źródeł motywacji.
Zalety
Zyskujesz perspektywę innych. To nic nie kosztuje. Podobnie jak w przypadku autoanalizy, możesz to zrobić niemal w każdej chwili. Potrzebujesz tylko rozmówcy, który miał okazję ciebie poznać i jest dobrym obserwatorem.
Ograniczenia
Tak jak ty, patrząc na siebie, wpadasz w schematy i nawyki, twój obserwator – rozmówca, który ma być źródłem informacji – też ma swoje schematy związane z oceną tego, co widzi. Musisz pamiętać, że on również nie będzie w pełni obiektywny.
Pamiętaj też, że inni oceniają to, co widzą. A często widzą to, co chcesz im pokazać. Jeśli wejdziesz na kierownicze stanowisko i masz dobre wyniki – zarząd ciebie chwali, a pracownicy poszliby za tobą w ogień – to patrząc z zewnątrz, można odnieść wrażenie – urodzony lider.
Jednak tylko ty wiesz, co dzieje się później, po pracy. Czy tak dobrze wypełniasz swoje obowiązki, bo masz świetnie umiejętności menedżerskie, po czym wracasz do domu i czujesz wypalenie, bo w żaden sposób wewnętrznie ciebie to nie motywuje. Nie czerpiesz długotrwałej przyjemności z zarządzania (niski motywator Władza).
Wiarygodne narzędzia psychometryczne (i sesja coachingowa/rozwojowa)
Jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się, gdzie są źródła twojej motywacji, wykonaj diagnozę swojej osobowości, cech, motywacji. Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę? Wybierz narzędzie, które jest wiarygodne. Koniecznie też omów wartości, które otrzymasz, ze specjalistą, który ma niezbędne kwalifikacje do przeprowadzenia takiej sesji feedbackowo-rozwojowej. To nie tylko omówienie twoich wyników, ale też przyjrzenie się, co w związku z tą nowo nabytą wiedzą, możesz zrobić w swoim życiu, żeby być bardziej sobą, żyć bardziej w zgodzie z sobą, łączyć satysfakcję i produktywność.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Zastanawiasz się jak wygląda w środku raport Reiss Motivation Profile®? Nie musisz Po prostu zobacz!
Zalety (pod warunkiem, że to wiarygodne narzędzie)
Otrzymujesz precyzyjne wartości, które opisują twoją osobowość. To obiektywna i zewnętrzna perspektywa. Dzięki sesji coachingowo-rozwojowej dowiadujesz się, jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Zaczynasz rozumieć dlaczego pewne rzeczy są tak trudne i niewygodne (i co z tym zrobić). I co koniecznie musisz uwzględnić, żeby czuć maksimum zadowolenia i minimum frustracji.
Ograniczenia
To rozwiązanie dla osób, które chcą zainwestować w swój rozwój. Specjalistyczne narzędzia psychometryczne są rezultatem długiego procesu badawczego, angażującego specjalistów oraz dziesiątki tysięcy respondentów. Dlatego nie są darmowe. Te najlepsze narzędzia, są na bieżąco aktualizowane. Tak jak oprogramowanie w komputerze czy smartfonie. Ich twórcy dbają o to, aby osoby badane otrzymywały najwyższą jakość, czyli maksymalnie wiarygodne wyniki diagnozy.
Po co masz wiedzieć, jakie są twoje prawdziwe źródła motywacji?
Jeśli wiesz gdzie są twoje źródła motywacji, to wiesz, co ciebie napędza. Wtedy wiele decyzji staje się prostszych. Wiesz:
- w jakiej pracy czy branży się odnajdziesz i jakich warunków tam potrzebujesz,
- jak dobrać sobie współpracowników i partnerów biznesowych,
- jak rozwiązywać konflikty,
- jak zadbać o połączenie work-life (i czy „balance” jest twoją faktyczną potrzebą).
Wiesz jak żyć w zgodzie z sobą utrzymując maksymalną długotrwała produktywność. Jak urządzić dom i jak zaplanować wakacje Nie bierzesz na siebie rzeczy, które są wbrew tobie. A jeśli musisz zmierzyć się z czymś, co nie jest zgodne z tobą i twoją wewnętrzną motywacją, to wiesz, jak się za to zabrać, zrobić co trzeba i iść dalej. Wiesz jak schudnąć i jak wyjść z poważnego życiowego dołka.
Podsumowując w trzech słowach: wiesz jak wygrywać (każdą życiową sytuację)
- CZYTAJ: Jak budować relacje? – poznaj 5 poziomów zaawansowania
- SŁUCHAJ: W czym rozwinąć skrzydła? – sesja rozwojowa i prawdziwe źródła motywacji
- DZIAŁAJ: Odkryj swoje źródła motywacji