Artykuły

Zadaj sobie te pytania, zanim posadzisz siebie na open space

Zespołowość, wspólnota i ułatwienie ludziom wzajemnej komunikacji spowodowały, że od lat 90tych w Polsce coraz większą popularnością cieszy się tworzenie środowiska pracy w stylu open space, czyli pracowanie na dużych otwartych przestrzeniach bez podziału na pokoje. Czy to rozwiązanie sprawdzi się dla każdego pracownika? Czy każdego uskrzydli, zmotywuje i naładuje pozytywną energią do pracy? Zdecydowanie nie! Są pracownicy, którzy zmuszeni do pracy w takich warunkach szybko poczują frustrację, chroniczne przemęczenie, spadek energii i motywacji do pracy. Gdy sytuacja się przedłuża, są zagrożeni nawet wypaleniem zawodowym czy depresją. Sprawdź poniżej zestaw 11 potrzeb charakterystycznych dla osób, którym open space przynosi zdecydowanie więcej szkody niż pożytku:

 1. Jestem raczej wycofana(y) i umiarkowanie lubię imprezy towarzyskie.
 2. Rzadko prowadzę small talk i nie interesuje mnie zbytnio życie prywatne dalszych znajomych czy kolegów z pracy.
 3. Duże skupiska ludzi męczą mnie.
 4. Lubię milczeć i najlepiej odpoczywam w samotności.
 5. Wolę pracować samodzielnie i nie lubię prosić innych o pomoc.
 6. Rzadko rozmawiam o moich sprawach osobistych z osobami, z którymi nie mam bliższej prywatnej relacji.
 7. Stresuję się, gdy inni obserwują każdy mój ruch.
 8. Gdy inni słyszą moje rozmowy telefoniczne czuję się oceniana(y).
 9. Lubię się ruszać i siedzenie w jednym miejscu przez 8h mnie ogranicza.
 10. Gdy rozmawiam przez telefon, wolę chodzić niż siedzieć w miejscu.
 11. Denerwuje mnie, że nie mogę wstawać i chodzić ile chcę, bo innych to dekoncentruje.

Znany amerykański psycholog i psychiatra prof. Steven Reiss zidentyfikował powyższe potrzeby jako niską potrzebę kontaktów społecznych (charakterystyczną często dla introwertyków), wysoką potrzebę niezależności, wysoką potrzebę uznania i wysoką aktywność fizyczną. Pracownikom z takim zestawem potrzeb będzie bardzo trudno na open space, gdyż takie środowisko jest niezgodne z preferencjami ich tożsamości. Oczywiście, że można się przyzwyczaić, zmusić, dostosować. Ale na dłuższą metę wszyscy na tym stracą – firma nie będzie mieć zmotywowanego pracownika, a Ty wcześniej czy później zaczniesz się rozglądać za inną pracą lub w tej będziesz po prostu coraz bardziej nieszczęśliwa(y). I przegrani będą wszyscy. Warto?

Jesteś na początku swojej kariery zawodowej? Szukasz pracy i nie wiesz czy praca w open space będzie dla ciebie odpowiednia? Dowiedz się więcej na temat własnych potrzeb oraz motywatorów. Więcej na stronie: https://reissprofile.pl/rmp-indywidualnie/

SPODOBAŁ CI SIĘ
TEN TEKST?
podziel się