Artykuły

Tworzysz relację na niby czy naprawdę?

Julia zgłosiła się do nas, gdy jej kolejny związek znowu miała schować w szufladkę „nieudany”. Kolejne nadzieje, marzenia, które nie przetrwały próby czasu. Kolacje w restauracji, wspólne wyjścia do kina, weekendowe wyjazdy tylko we dwoje. Pokazała zdjęcia na Instagramie. Dwoje uśmiechniętych ludzi, wpatrzonych w siebie, ciekawie uchwycone kadry zawsze z ładnym widokiem w tle. Rozmawiali. Dużo. O sobie, planach na przyszłość, o codziennym życiu. Znajomi lajkowali, komentowali, gratulowali. Obrazek idealny. Ich znajomość kwitła, a ona zamiast rozkwitać wraz z nią, coraz bardziej czuła, że się od siebie oddalają. I kompletnie nie rozumiała dlaczego. Kiedy spotkałyśmy się przy kawie, zaczęłyśmy o tym rozmawiać. O jej potrzebach, jego potrzebach – co mają wspólnego, a w których obszarach chcą od życia czegoś innego.  A skąd ja niby mam to wiedzieć? Zadajesz za trudne pytania – zdenerwowała się na mnie w którymś momencie Julia – ja nie mam czasu, żeby aż tak się w to zagłębiać – dodała. No właśnie…

Dzisiaj żyjemy w czasach, gdzie wszystko dzieje się bardzo szybko. Żyjemy dynamicznie, wypełniając coraz więcej obowiązków i wspomagając się licznymi aplikacjami w telefonie, które podnoszą naszą efektywność na jeszcze wyższy poziom. Tak bardzo przyzwyczajamy się do szybkości, że relacje próbujemy często budować podobnie. Szybko, dynamicznie, na skróty, powierzchownie. Zadajemy szybkie pytania i oczekujemy szybkich odpowiedzi. Rzadko sięgamy głębiej, rzadko jesteśmy gotowi cierpliwie poczekać, coraz rzadziej w ogóle mamy ochotę zaciekawić się drugą osobą wnikliwie. A to podstawowy krok do poznawania czyichś potrzeb, osobowości i preferencji. Jak to zrobić?

Zapraszam Was do zabawy wspólnie z partnerem, partnerką, Mamą czy przyjaciółką. Odpowiedzcie osobno na wszystkie poniższe pytania. A potem zróbcie sobie dobrą herbatkę i przegadajcie wspólnie Wasze odpowiedzi. Zaczynamy?

 1. Na ile chętnie podejmujesz decyzje i ponosisz za nie odpowiedzialność?
 2. Wolisz działać samodzielnie i w pojedynkę czy lepiej czujesz się w grupie?
 3. Intelektualista czy praktyk? Jak byś określił (a) siebie?
 4. Na ile dotykają Cię opinie innych i ich krytyka wobec Twoich planów czy decyzji?
 5. Wolisz skrupulatnie planować czy raczej preferujesz spontaniczność?
 6. Lubisz gromadzić rzeczy / pieniądze – czy pozbywasz się z łatwością?
 7. Ważniejsze jest trzymanie się zasad czy raczej cel uświęca środki? Co jest Ci bliższe?
 8. Angażujesz się w akcje dla dobra ludzkości czy raczej wolisz pomagać tym, których znasz osobiście?
 9. Na ile jesteś towarzyski i potrzebujesz dużo przebywać z ludźmi, a na ile szybko uciekasz w swoją prywatność i ciszę?
 10. Jaki procent swojej energii i czasu chcesz / będziesz chciał poświęcać rodzinie, a jaki sobie?
 11. Wolisz się wyróżniać z tłumu czy raczej nie lubisz być w centrum uwagi?
 12. Konkurowanie dodaje Ci energii czy kompletnie nie pociąga?
 13. Estetycznie czy ascetycznie?
 14. Uwielbiasz rokoszować się jedzeniem i posiłki są dla Ciebie ważnym punktem dnia? Czy raczej jesz bo trzeba i niewiele poświęcasz temu uwagi?
 15. Lubisz wysiłek fizyczny tak po prostu czy raczej zmuszasz się do niego dla osiągnięcia konkretnego celu?
 16. Lubisz ryzyko? Czy raczej go unikasz?

Ciekawe, ilu z Was na sam widok 16 pytań, konieczności wpisania odpowiedzi, a potem jeszcze obgadania ich wspólnie już zareagowało westchnieniem „ooo jeeezuuu”. Wysiłek – bez niego nie zbudujesz żadnej solidnej relacji, więc jeśli Ci naprawdę zależy, weź głęboki oddech i podejdź do tego ćwiczenia z uśmiechemJ Julia i jej partner byli bardzo świadomą parą. Wiedzieli już, że na skróty na dłuższą metę nie działa. Oni także zauważyli, że zapędzili się w powierzchowności dzisiejszych czasów, mediów społecznościowych, smartfonowej komunikacji – tu gdzie łatwiej, bezpieczniej, gdzie nikt nie może nas zranić naprawdę, ale też poznać naprawdę. Okazało się, że pierwszy raz o swoich realnych potrzebach, niezaspokojonych emocjach i tak szczerze od serca rozmawiali przy nas. Mając swoje profile ukrytych potrzeb* przed sobą. To było dla nich trudne. Oj było. Zejść w głąb swojego serca, pod skorupę własnych lęków i ze strachem, czy druga osoba zaakceptuje wszystkie nasze odcienie. Dali radę. Wciąż są razem. Czy przetrwają? Życzymy im jak najlepiej i wierzymy, że mają większe szanse budując na zdrowych i solidnych fundamentach.

*Reiss Motivation Profile®

Profil RMP dla par: https://reissprofile.pl/produkt/pakiet-dla-par-dwa-profile-rmp-wspolne-omowienie/

SPODOBAŁ CI SIĘ
TEN TEKST?
podziel się