Newsroom

Szkolenie ‚Potęga motywacji w projektowaniu życia” już wkrótce na SWPS!

Ciekawość – pierwszy krok do motywowania 

Dlaczego ludzie w zespole różnie rozumieją stawiane im cele, odmiennie zabierają do ich realizacji, osiągają je z różnym skutkiem? Dlatego, że każdy z nas jest odmiennie ukształtowaną mieszanką genów i elementów społecznej oraz kulturowej rzeczywistości. Żeby więc inspirować i wspierać innych w realizacji celów warto zapoznać się z każdą „pojedynczą mieszanką potrzeb”. NIe oceniać pobieżnie przez swój pryzmat, nie identyfikować na podstawie jednostkowych zachowań. Poznać indywidualne motywatory.

Jeśli chcemy kogoś zmotywować, kierujmy się więc jego, a nie swoimi potrzebami. Nie domyślajmy się ich, poznajmy je, bo jak pisał pisał profesor psychologii Steven Reiss: Motywacja to potwierdzenie naszych, a nie czyichś wartości.

A więc żeby o kimś się czegoś dowiedzieć trzeba się nim zaciekawiać. Warto pamiętać o starej maksymie, że najmilsi ludzie, których spotykamy w życiu, to ci, którzy interesują się nami bardziej niż my nimi. Takich szanujemy i zazwyczaj lubimy, jeśli my tacy będziemy – inni także zaczną nas szanować.

Niestety brak zaciekawienia drugim człowiekiem to obecnie często spotykana przypadłość. Przeciążenie informacjami, organiczne lenistwo umysłu powodują, że niewielu z nas ma potrzebę zauważenia i niewymuszonego skupienia się na drugiej osobie.

Brak ciekawości przekłada się na brak efektywności

Nie mając wiedzy na temat czynników motywacyjnych pracowników sami bierzemy odpowiedzialność za realizację projektów. Gdy się nie wiedzie, obwiniamy innych i zarażamy ich swoim zdenerwowaniem. Zarażamy także napięciem, które wytwarza się z lęku, że nie uda nam się wypracować wyniku. “Siejemy kortyzol” – hormon stresu, który rozprzestrzenia się na zespół – spada morale, motywacja, a na dłuższą metę wydajność, bo człowiek wykończony stresem staje się mało wydajny.

Nie stać nas na znikomą i nieprzewidywalną skuteczność. Sprawdź, co aktywuje Ciebie i Twój zespół – poznaj meandry indywidualnej motywacji i ich wpływ na realizację celów.

O sile wewnętrznej motywacji w projektowaniu życia zawodowego i prywatnego opowie Iwona Kokoszka, trener, coach i RMP Master na warsztatach w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (27.11.2018).

https://www.swps.pl/szkolenia/warszawa/16905-reiss-motivation-profile

Zapisz się już dziś

SPODOBAŁ CI SIĘ
TEN TEKST?
podziel się